Kilpajoukkueiden joukkuejaot kaudelle 2023-2024 / ILMOITTAUDU TÄSTÄ
Julkaistu: 19.06.2023 17.24

Kilpajoukkueiden joukkuejaot kaudelle 2023-2024 / ILMOITTAUDU TÄSTÄ

Joukkuejaot viikolla 31


Joukkuejaot kauden 2023-2024 kilpajoukkueisiin järjestetään viikolla 31. Ilmoittautuminen joukkuejakoihin on auki 17.7.-23.7.2023. Kaikki joukkuejakotilaisuudet järjestetään PCA Gymillä osoitteessa Savipajakatu 2, 28610 Pori.

Ma 31.7. Junior Alfa klo 16:00-18:15 ja Youth Alfa klo 18:30-20:30

Ti 1.8. Junior Beeta klo 16:00-18:15 ja Youth Beeta klo 18:30-20:30

Ke 2.8. Junior Celsius klo 16:00-18:15 ja Mini Celsius klo 18:30-20:30

La 5.8. Alfa klo 12:00-14:00


Joukkueiden ikärajat kaudella 23–24

Alfa 2007 ja aiemmin syntyneet

Junior Alfa 2005-2009 syntyneet

Junior Beeta ja Junior Celsius 2005–2010 syntyneet

Youth Alfa 2009–2012 syntyneet

Youth Beeta 2009-2012 syntyneet

Mini Celsius 2012–2014 syntyneet


Muuta tärkeää tietoa:

HUOM! Joukkueiden infosivut on päivitetty 14.7.2023. Pyydämme ystävällisesti, että PCA kilpajoukkueiden joukkuejakoihin osallistuvat henkilöt ja alaikäisten osallistujien huoltajat tutustuvat huolellisesti joukkueinfoihin jo ennen ilmoittautumista. Joukkueiden infosivulta löytyy tärkeää tietoa esimerkiksi siitä, minkälaista sitoutumista joukkueessa urheileminen vaatii. Lisäksi infosivulta löytyy harrastuksen kokonaiskustannus, joka voi olla huomattava menoerä perheen muiden kulujen joukossa. Joukkueiden infosivuille pääset seuran www sivujen yläbannerista kohdasta joukkueet ja valitsemalla haluamasi joukkueen. Lisäksi pyydämme tutustumaan seuran maksuehtoihin. Linkki maksuehtoihin: https://www.porincheerleadingakatemia.fi/seura/150...

Alaikäisen osallistujan ilmoittautumisen tekee aina huoltaja, ei lapsi/nuori itse. Huoltajan on oltava tietoinen joukkueen infotekstissä mainituista asioista. Näin vältytään turhilta yllätyksiltä esim. harrastuskustannusten osalta.

Joukkuejakoihin osallistujalta riittää yksi ilmoittautuminen. Mikäli osallistuja ei pääse ensisijaiseksi määrittelemäänsä joukkueeseen, voi hän samalla ilmoittautumisella osallistua seuraavan joukkueen joukkuejakotilaisuuteen. Esimerkiksi jos osallistujan ensisijainen toive on päästä Junior Beeta joukkueeseen eikä hän tule valituksi, voi hän automaattisesti osallistua Junior Celsiuksen joukkuejakotilaisuuteen. Siis ainoastaan yksi ilmoittautuminen per osallistuja riittää.

Kaikkien joukkuejakoihin osallistuvien lasten tulee pystyä jäämään yksin joukkuejakotilaisuuteen. Huoltajat eivät voi jäädä seuraamaan joukkuejakoja. Iältään hyvin nuorten osallistujien huoltajat voivat saattaa lapsen harjoitushallin sisätiloihin ja auttaa häntä täyttämään tarvittavat tiedot. Tämän jälkeen huoltaja poistuu harjoitushallista.

Mitä joukkuejaoissa tehdään?
Joukkuejaot ovat avoimet harjoitukset, jossa urheilijat käyvät läpi nostoja ja akrobatiaa, kun samalla joukkueen valmentajat sekä joukkuejako-avustajat arvioivat urheilijan tasoa. Joukkuejakotilaisuus on ilmapiiriltään rento. Harjoituksissa tulee olla mukana sisäliikuntaan sopivat kengät ja vaatteet ja vesipullo. Pitkät hiukset on laitettava kiinni ja osallistujalla ei saa olla yllään mitään koruja.Porin Cheerleading Akatemia tarjoaa kaiken ikäisille turvallista liikuntaa laadukkaassa ja kehittyvässä valmennuksessa. Laadun merkkinä toimii Olympiakomitean seuralle myöntämä lasten ja nuorten Tähtimerkki.


Tähtiseura on Olympiakomitean, lajiliittojen ja liikunnan aluejärjestöjen seurojen laatuohjelma. Tähtimerkki on lupaus laadusta nykyisille ja uusille seuran jäsenille sekä heidän lähipiirilleen ja tukijoille. Tähtimerkki on osoitus modernista, ketterästä, vastuullisesta ja inhimillisestä toimintatavasta. Se vastaa erilaisten liikkujien tarpeisiin, mutta myös kehittyy heidän mukanaan.