PCA ON NYT TÄHTISEURA!
15.6.2020 10:11 Uutiset / Porin Cheerleading Akatemia

PCA on nyt tähtiseura!

Suomen Olympiakomitea ja Suomen Cheerleadingliitto ovat myöntäneet PCA:lle lasten ja nuorten tähtiseuramerkin.

Seura aloitti tähtiseurakoulutuksen syyskuussa 2019. Koulutuksen päättävä auditointi pidettiin keskiviikkona 10.6. Auditointiin osallistui seuran hallituksen lisäksi seuran valmentaja, urheilija ja huoltaja. Sunnuntaina 14.6. seuralle myönnettiin tähtiseuramerkki ja on näin ollen kymmenes cheerladingseura, jolle se on myönnetty.

Tähtiseura -ohjelman tavoitteena on kehittää suomalaista seuratoimintaa. Toiminnan tunnuksena toimii Tähtimerkki, joka kertoo, että seuran toiminta on kehittynyt tasolle, jossa seuratoimintaohjelmassa määritellyt laatutekijät toteutuvat. Laatuseuraohjelma on rakennettu yhteistyössä lajiliittojen ja liikunnan aluejärjestöjen seurakehittäjien kanssa. (scl.fi)

Tähtiseuramerkki myönnetään seuralle, joka täyttää seuraavat kriteerit:
1. Johtaminen ja hallinto (johtaminen, hallinto, viestintä ja markkinointi)
2. Urheilutoiminta (urheilijan ja liikkujan polku, valmennuksen linjaus)
3. Seuran ihmiset (voimavarat ja yhteisöllisyys)
4. Aineelliset resurssit (talous ja olosuhteet)

Lisätietoa asiasta: Olympiakomitea.fi/seuratoiminta/tahtiseurat
Lisätietoa asiasta: scl.fi/seuratoiminta/sinettiseuratoiminta ja scl.fi/huipentui-uuteen-tahtiseuraan-porin-cheerleading-akatemia

Iso kiitos kuuluu kaikille seuran jäsenille ja toimijoille. Kiitos!


   
Lisää uutisia
Porin Cheerleading Akatemia
«  Syyskuu   »
Kategoriat